172k views
3 votes
The velocity of a 1.3 kg remote-controlled car is plotted on the graph. The work of segment A is J.

The velocity of a 1.3 kg remote-controlled car is plotted on the graph. The work of-example-1

2 Answers

5 votes
585 J

This is how to get this anwer:
1/2 * 1.3 * (30^2) =
0.65 * 900 = 585 K=J
The velocity of a 1.3 kg remote-controlled car is plotted on the graph. The work of-example-1
User Moshen
by
7.0k points
7 votes

Answer: 585 J

Step-by-step explanation:

We can calculate the work done during segment A by using the work-energy theorem, which states that the work done is equal to the gain in kinetic energy of the object:


W=K_f -K_i

where Kf is the final kinetic energy and Ki the initial kinetic energy. The initial kinetic energy is zero (because the initial velocity is 0), while the final kinetic energy is


K_f =(1)/(2)mv^2

The mass is m=1.3 kg, while the final velocity is v=30 m/s, so the work done is:


W=K_f = (1)/(2)(1.3 kg)(30 m/s)^2=585 J

User Bhollis
by
7.3k points