52.5k views
4 votes
Volcanoes emit much hydrogen sulfide gas, h2s, which reacts with the oxygen in the air to form water and sulfur dioxide, so2. every 72 tons of h2s reacts with 101 tons of oxygen and forms 38 tons of water. how many tons of so2 are formed?

User Judge
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer: There will be 131.3 tons of
SO_(2) that will be generated.


Explanation : We have the data as 72 tons of
H_(2)S,
O_(2) is 101 tons and
H_(2)O as 38 tons.


Conversion of 1 ton to kg will be approximately 907.2 Kg


We have to convert the given data of tons into kg for all;


So, moles of
H_(2)S = (72 tons X 907.2 Kg/ton X 1000 g/Kg) / (34.082 g/ mol) = 1.916 X
10^(6) moles

Now, moles of
O_(2) = (101 tons X 907.2 Kg/ton X 1000 g/Kg) / (32 g/mol) = 2.80 X
10^(6) moles

And,
H_(2)O = (38 tons X 907.2 Kg/ton X 1000 g/Kg) / (18.016 g/mol)

= 1.03 X
10^(6) moles


Now, we have to calculate the moles of
H_(2)S

so, 1.916 X
10^(6) moles / 2 moles of
H_(2)S = 958 X
10^(3)


Now, for
O_(2) ;

So, 2.80 X
10^(6) moles / 3 moles of
O_(2) = 933.3 X
10^(3) moles


Here, we can see that
O_(2) is acting as a limiting reactant.


Now, moles of
SO_(2) = 2.80 X
10^(6) X (2 moles of
SO_(2) / 3 moles of
O_(2)) = 1.86 X
10^(6)


Now converting this into mass,


Mass = Moles X Molar Mass

Mass = 1.86 X
10^(6) X (64.066 g/mol X
10^(-3) kg/g) X (1 ton / 907.2 Kg)

= 131.3 tons of
SO_(2)

User Avinash Joshi
by
7.3k points
6 votes

Answer:

135 tons of
SO_2 are formed

Step-by-step explanation:


2H_2S+3O_2\rightarrow 2H_2O+2SO_2

Every 72 tons of
H_2S reacts with 101 tons of
O_2 and forms 38 tons of
H_2O and x amount of
SO_2.

As per as law of conservation of mass:

Total mass of reactants = Total mass of products

72 tons + 101 tons = 38 tons + x

x = 135 tons

135 tons of
SO_2 are formed

User APCM
by
8.0k points