35.9k views
19 votes
Kris bought a 6 pack of water bottles for $4.79. Find the unit rate to the nearest cent.

User Chobo
by
5.9k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

Kris bought a 6 pack water for =4.79$

So,

1 unit of water bottle =
\tt{(4.79)/(6)=0.798333....=0.80\$ }

User TheKingPinMirza
by
5.4k points