116k views
3 votes
If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth

If the total cost of apples, y, varies directly with the number of pounds of apples-example-1

1 Answer

5 votes
4 lbs of apples = $5
8 lbs of apples = $10

unit rate = 5/4 = $1.25 per pound

so 6 lbs of apples = $1.25 x 6 = $7.50

Answer: Total cost of 6 pounds of apples = $7.50

Hope it helps
User Tommy Hui
by
7.1k points