202k views
1 vote
the company also discovered that it costs 30 to 2 widgets, 118 to produce 4 and 766 to produce 10 widgets. Find the total cost of producing 6 widgets.

1 Answer

2 votes

We will first write cost function. As we are given three points here so we will use them to write quadratic function


y = ax^(2) +bx+c----------------------------------------(1)

So we will plug point (2,30) in it first ( for 2 widgets cost is 30)

So simply plug 30 in y place and 2 in x place in equation (1) as shown


30 = a(2)^(2) +b(2)+c


30 = 4a +2b +c ----------------------------------------------(2)

Similarly plug next point (4,118) now in equation (1)


118 = a(4)^(2) +b(4)+c


118 = 16a +4b +c ----------------------------------------------(3)

Similarly plug third point (10,766) now in equation (1)


766 = a(10)^(2) +b(10)+c


766 = 100a +10b +c ----------------------------------------------(4)

Now we have to solve system of linear equations (2),(3) and (4) for a,b,c

We can use method of elimination

Subtract equation (3) - equation (2)

118 = 16a +4b +c

-(30 = 4a +2b +c)

----------------------------------------------------

88 = 12a +2b -----------------------------------(5)

Similarly subtract equation (4)-equation (3)

766 =100a +10b +c

-( 118 = 16a +4b +c)

--------------------------------------

648 = 84a + 6b ------------------------(6)

Now to eliminate b in equations (5) and (6) multiply equation (5) by -3 and then add to equation (6)

-3×(88 = 12a +2b)

-264 = -36a - 6b

648 = 84a + 6b

---------------------------------

384 = 48a

Now solve for a


(384)/(48) = (48a)/(48)

8 = a

Plug 8 in a place in equation (5) or (6) and solve for b as shown

88 = 12(8) +2b

88 = 96 + 2b

88 -96 = 96 +2b -96

-8 = 2b


(-8)/(2) = (2b)/(2)

-4 = b

now plug 8 in a place, -4 in b place in either of equations (2),(3) or (4) and solve for c

30 = 4(8) +2(-4) +c

30 = 32 -8 + c

30 = 24 + c

30 - 24 = 24 + c - 24

6 = c

So plugging values of a as 8, b as -4 and c as 6 in equation (1) we get


y = 8x^(2) -4x+ 6

So thats the cost function. So now for 6 widgets, plug 6 in x place in this equation and find y value


y = 8(6)^(2) -4(6)+ 6

y = 8(36) - 24 +6

y = 288 -24 +6

y = 270

So $270 is the cost for producing 6 widgets and thats the final answer

User Shlatchz
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.