55.7k views
3 votes
A grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28. What is the cost per ounce (unit price)?

2 Answers

4 votes
Here,
cost of 18 ounce container of peanut butter = $3.28
cost of 1 ounce container of peanut butter = $3.28/18
=$0.182
User Tauseef
by
5.1k points
4 votes

Answer: The cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

Step-by-step explanation: Given that a grocery store sells an 18 ounce container of peanut butter for $3.28.

We are to find the cost per ounce of peanut butter.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

Cost of 18 ounces of peanut butter = $3.28.

So, the cost of 1 ounce of peanut butter is given by


(3.28)/(18)=\$0.182.

Thus, the cost per ounce of the peanut butter is $0.182.

User Ryan Nelson
by
5.7k points