First find the number of seconds in an hour:
60 seconds per minute x 60 minutes per hour = 3600 seconds per hour.
Now multiply 3 feet by 3600 seconds to find out how many feet per hour:
3 x 3600 = 10,800 feet per hour slower
Divide 10,800 by 5,280 ( feet in a mile) = 2.05 miles per hour slower (Round to 2 miles per hour)
Now subtract that from Aneesha's speed:
50 - 2 = 48 miles per hour