72.9k views
3 votes
Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer

User Zoltish
by
5.9k points

2 Answers

2 votes

$8.7 per pound

67,86/7.8=8.7

User Josh Grosso
by
5.3k points
3 votes

Answer:

$8.7 is the price per pound of fertilizer

Explanation:

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity as 1 such as 3 meter per second and 4 km per hour.

As per the statement:

Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer.

⇒Cost of fertilizer for 7.8 pounds = $67.86

By unit rate definition:


\text{Unit rate per pound} = (67.86)/(7.8)

Simplify:


\text{Unit rate per pound} =\$ 8.7

Therefore, $8.7 is the price per pound of fertilizer

User Mike Christian
by
5.9k points