menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
asked
Nov 11, 2019
90.5k
views
5
votes
A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
Mathematics
middle-school
Andurit
asked
by
Andurit
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).
= $222.50 รท 50
= $4.45 per pound
ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.
Hope this helps! :)
Nest
answered
Nov 16, 2019
by
Nest
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.3m
questions
8.4m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org