90.5k views
5 votes
A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed

User Andurit
by
6.2k points

1 Answer

3 votes
To find the cost per one pound, we divide the total cost $222.50 by the total number of pounds (50 lb).

= $222.50 รท 50
= $4.45 per pound


ANSWER: Each pound of grass seed costs $4.45.

Hope this helps! :)
User Nest
by
6.0k points