Answer
given,
mass of the rod = 1.50 Kg
length of rod = 0.85 m
rotational velocity = 5060 rev/min
now calculating the rotational inertia of the system.
where L is the length of road, we will take whole length of rod because mass is at the end of it.
I = 1.084 kg.m²
hence, the rotational inertia the system is equal to I = 1.084 kg.m²