30.2k views
5 votes
A photon in a monochromatic beam of light has energy 3 eV. The wavelength is closest to: A) 4960 nm B) 1240 nm C) 413 nm D) 310 nm E) 4.8x10-19 m

1 Answer

3 votes

Answer:


\lambda=4.143* 10^(-7)\ m

Step-by-step explanation:

It is given that,

Energy of the photon,
E=3\ eV=3* 1.6* 10^(-19)\ J


E=4.8* 10^(-19)\ J

Let
\lambda is the wavelength of the photon. The energy of a photon is given by :


E=(hc)/(\lambda)


\lambda=(hc)/(E)


\lambda=(6.63* 10^(-34)* 3* 10^8)/(4.8* 10^(-19))


\lambda=4.143* 10^(-7)\ m

So, the wavelength of the photon is
\4.143* 10^(-7)\ m. Hence, this is the required solution.

User Joel AZEMAR
by
7.1k points