Answer:
Consider the following calculations
Step-by-step explanation:
Step 1. Given information
- Sales $7,270,000
- Gross profit 1,450,000
- Indirect labor 330,000
- Indirect materials 195,000
- Other factory overhead 90,000
- Materials purchased 5,100,000
- Total manufacturing costs for the period 6,170,000
- Materials inventory, end of period 480,000
Step 2. Calculation according to the following formulas.
a. Cost of goods sold = Sales-Gross profit = 7270000-1450000= $582000
b. Direct materials cost = 5100000-195000-480000= $4425000
c. Direct labor cost = 6170000-4425000-330000-195000-90000= $1130000