164k views
5 votes
The speed of light is 3*10^5 kilometers per second. If a light-year is the distance light travels in one Earth year, how many kilometers are in one light-year?(one earth year=365.25)

User Kyla
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

9.46 X 10^12 kilometers

Explanation:

We will solve this problem by applying s=vt formula.

Here, s= distance

v= 3X10^5 km/s

t= 365.25 days = 365.25 X 3600 X 24 = 31557600 seconds

Now, s= 3X10^5 km/s X 31557600 seconds = 9.46 X 10^12 kilometers

User Jakub Vano
by
6.9k points