118k views
4 votes
You are walking 3.5 miles per hour. At this pace, how long will it take to walk the 6 miles to school?

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

speed = s = 3.5 miles / hour

d = 6 miles

t = ?

============

t = d / s

t = 6 / 3.5

t = 1.714 hours

t = 1 5/7 hours

You could figure this out in minutes for 5/7 but it will not make the time any clearer. You will still wind up with a fraction.

User Xu Qiushi
by
7.6k points