149k views
1 vote
lu is stringing beads to make a necklace she is using. she is using 30 of the 8 mm beads 70 of the 4 mm beads and 40 of the 2 mm beads. how long will her finished neacklace be in centimeters?

1 Answer

3 votes

Answer:

60cm

Explanation:

30 (8)+70 (4)+40 (2)=600mm

1mm=0. 1cm

600mm=0. 1 (600)cm

600mm=60cm

User Barnash
by
7.4k points