Answer:
212.9 years
Explanation:
Given that the half-life of cesium-137 is 30 years. Suppose we have a 170 mg sample
P0 = 175
P(30) = 87.5
So we can write equation as

b) After 60 years t = 30
In 30 years it becomes half and hence in 60 years it would become 1/4
i.e.
mg
c) If P(t) =1, let us find t

212.9