86.5k views
5 votes
A chef needs vinegar with an 8% acidity level to make her special sauerbraten. She only has two types of vinegar, one with an acidity level of 5% and the other with 12% acidity level. How many ounces of the 12% vinegar should she add to 40 ounces of the 5% vinegar to obtain the needed vinegar with an 8% acidity level

User Samiles
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

She should add 30 ounces of the 12% vinegar she should add to 40 ounces of the 5% vinegar to obtain the needed vinegar with an 8% acidity level.

Explanation:

Let X be ounces of the 12% vinegar she should add to 40 ounces of the 5% vinegar to obtain the needed vinegar with an 8% acidity level.

We have the equation


((X*0.12)+(40*0.05)/(X+40) =0.08 when 8% acidity level is reached.

Solving the equation we have

X*0.12+2=0.08(X+40)=0.08X+3.2

That is 0.12X-0.08X=3.2-2=1.2

Finally 0.04X=1.2 and

X=30

User NOk
by
8.0k points