Cost of 1 apple is $ 1.5 and cost of 1 pear is $ 1.25
Solution:
Let "a" be the cost of 1 apple
Let "p" be the cost of 1 pear
Given that,
One week Beth bought 3 apples and 8 pears for 14.50
So we can frame a equation as:
3 apples x cost of 1 apple + 8 pears x cost of 1 pear = 14.50
![3 * a + 8 * p = 14.50](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/9r19llvasj12dnryyp2z99nx0hbiaffojl.png)
3a + 8p = 14.50 ----- eqn 1
The next week she bought 6 apples and 4 pears and paid 14$
So we can frame a equation as:
6 apples x cost of 1 apple + 4 pears x cost of 1 pear = 14
![6 * a + 4 * p = 14](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/s7s8zoxsys0o4who1qdjetu69bngp9hdtf.png)
6a + 4p = 14 ---- eqn 2
Let us solve eqn 1 and eqn 2 to find values of "a" and "p"
Multiply eqn 2 by 2
12a + 8p = 28 ---- eqn 3
Subtract eqn 1 from eqn 3
12a + 8p = 28
3a + 8p = 14.50
(-)----------------
9a = 13.5
a = 1.5
From eqn 1,
3a + 8p = 14.50
3(1.5) + 8p = 14.50
4.5 + 8p = 14.50
8p = 10
p = 1.25
Thus we have:
Cost of 1 apple is $ 1.5 and cost of 1 pear is $ 1.25