47.1k views
4 votes
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?

User Anirban
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

"She buys 1000 candy bars for $350." = 350 divided by 1000 = 0.35$

The unit price is $0.35 per candy bar.

User Peeja
by
5.1k points