95.9k views
5 votes
1. A book has a mass of 5.5 kilograms. What is the weight of the book on Earth (g = 9.8 N/kg)?

User Imapler
by
6.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The weight of the book is, W = 53.9 N

Step-by-step explanation:

The mass of the book, m = 5.5 kg

The acceleration due to gravity, g = 9.8 m/s²

The weight of an object is defined as the product of of the mass and acceleration due to gravity,

W = m x g

Substituting the given values in the above equation,

W = 5.5 x 9.8

= 53.9 N

Hence, the weight of the book is, W = 53.9 N

User Wicz
by
6.5k points