45.9k views
0 votes
Skyler paid 8.95 for 5 pounds of nectarines. What is the unit rate?

User Lampwins
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:


\$1.79\ per\ pound

Explanation:

we know that

To find the unit rate, divide the total dollar amount Skyler paid by the total pounds of nectarines

Let

x ----> the total dollar amount

y ----> the total pounds of nectarines

we have


x=\$8.95\\y=5\ pounds

so

the unit rate is


(x)/(y)

substitute the values


(8.95)/(5)=\$1.79\ per\ pound

User Aabaz
by
5.0k points