200k views
2 votes
A teacher has 4.00 to purchase pencils. If each pencil costs 0.16 how many pencils can the teachers purchase

User Zakwan
by
8.1k points

2 Answers

1 vote

Answer:25 Pencils

Explanation:

4.00/.16 =25

User Manixrock
by
7.0k points
5 votes

Answer:

The teacher can purchase 25 pencils.

Explanation:

If each pencil is 0.16$ and the teacher has 4.00$ to spend than you can just divide 4.00 by 0.16 to get the final number of 25 pencils.

User Yekmer Simsek
by
6.3k points