Answer:
The required Principal Amount = 7,250.
Explanation:
Let us assume, the Principal Amount = P
Rate of interest = 8%
Time = 5 years
Total Simple Interest = 2900
Now,
or, P = 7,250
Hence, the required Principal Amount = 7,250.
7.9m questions
10.5m answers