43.5k views
4 votes
5. Erica babysits for 4 hours and is paid $27. What is the unit rate? How much money would she make if she worked 6 hours?

1 Answer

1 vote

Answer:

$40.50 would she make if she worked 6 hours.

Explanation:

Given:

Erica babysits for 4 hours and is paid $27.

Now, to find the money she make if she worked 6 hours.

So, in 4 hours she is paid = $27.

Thus, in 1 hour she is paid =
27/ 4=\$6.75

Therefore, the unit rate is $6.75 per hour.

Now, to find the money Erica get if she worked 6 hours:


\$6.75* 6\ hour


=\$40.50

Therefore, $40.50 would she make if she worked 6 hours.

User Supermoogle
by
5.5k points