55.8k views
5 votes
The manufacturer of a new laser claims that with only two standard AA batteries (together: 3.0 V, 20 kJ energy storage) that the product life is 25 hours. What is the approximate resistance in the laser’s electrical circuitry?

User Affan
by
7.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The resistance of the leser = 40.5 Ω

Step-by-step explanation:

Energy stored in a battery (E) = V²t/R................. Equation 1

Where V= potential difference of the batteries, t = time, and R = resistance of the batteries.

Making R the subject of equation 1 above,

R = V²t/E................... substituting this values into equation 2

Where V= 3.0V, E = 20 kJ = 20 × 1000 = 20000 J, t = 25 hours = 25× 3600 = 90000 s

Substituting this values into equation 2,

R = 3²(90000)/20000

R = 40. 5 ohms (Ω)

The resistance of the leser = 40.5 Ω

User Ewindsor
by
7.0k points