135k views
1 vote
Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

1 Answer

6 votes

5 pack notebooks costs more per notebook

Solution:

Given that 4 pack of notebooks cost $ 3.98 and 5 pack of notebook costs $ 4.99

To find: Which costs more per notebook ?

Let us first find cost of one notebook and then compare to find which costs better

4 pack of notebooks cost $ 3.98:

Cost of 1 notebook can be found by dividing cost of 4 notebooks by 4


\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{\text { cost of } 4 \text { notebook }}{4}


\text {cost of } 1 \text { notebook }=(3.98)/(4)=0.995

So cost per notebook is $ 0.995

5 pack of notebook costs $ 4.99:

Cost of 1 notebook can be found by dividing cost of 5 notebooks by $ 4.99


\text {cost of } 1 \text { notebook }=\frac{\text { cost of } 5 \text { notebook }}{5}


\text {cost of } 1 \text { notebook }=(4.99)/(5)=0.998

So cost per notebook is $ 0.998

Now comparing cost per book of 5 pack and cost per book of 4 pack:

cost per book of 4 pack = $ 0.995

cost per notebook of 5 pack = $ 0.998

$ 0.998 > $ 0.995

So cost per notebook of 5 pack is more

User Jmzagorski
by
6.2k points