197k views
5 votes
A 5.203-g sample of calcium is burned in air to produce a mixture of two ionic compounds, calcium oxide and calcium nitride. Water is added to this mixture. It reacts with calcium oxide to form 4.768 g of calcium hydroxide.

How many grams of calcium oxide are formed?
How many grams of calcium nitride?

1 Answer

6 votes

Answer:

Mass of CaO formed = 3.6106 g

Mass of
Ca_3N_2 formed = 6.4170 g

Step-by-step explanation:

The chemical reaction is shown below as:-


Ca+O_2\rightarrow 2CaO

It will react with
H_2O and forms
Ca(OH)_2. The reaction is shown below as:-


CaO+H_2O\rightarrow Ca(OH)_2

Overall reaction is;-


Ca+O_2+2H_2O\rightarrow 2Ca(OH)_2

Let the mass of
Ca reacted to form
CaO = x g

Molar mass of
Ca = 40.078 g/mol

Moles of
Ca=
(x)/(40.078) moles

From the reactions shown above:-

1 mole of
Ca on reaction forms 2 moles of
Ca(OH)_2

Thus,


(x)/(40.078) mole of
Ca on reaction forms
(2x)/(40.078) moles of
Ca(OH)_2

Moles of
Ca(OH)_2 =
(2x)/(40.078) moles

Molar mass of
Ca(OH)_2 = 74.093 g/mol

Mass of
Ca(OH)_2 = Moles*Molar mass =
(2x)/(40.078)* 74.093 g

Also, given that mass of
Ca(OH)_2 produced = 4.768 g

Thus,


(2x)/(40.078)* 74.093=4.768

x = 1.2895 g

Thus, mass of
Ca reacted to form
CaO = 1.2895 g

Mass of
Ca reacted to form
Ca_3N_2 = 5.203g - 1.2895 g = 3.9135 g

Thus,


Ca+O_2\rightarrow 2CaO

40 g of Ca on reaction forms 112 g of CaO

So,

1 g of Ca on reaction forms 112/40 g of CaO

1.2895 g of Ca on reaction forms
(112)/(40)* 1.2895 g of CaO

Mass of CaO formed = 3.6106 g

Also,


3Ca+N_2\rightarrow Ca_3N_2

120 g of Ca on reaction forms 148 g of
Ca_3N_2

So,

1 g of Ca on reaction forms 148/120 g of
Ca_3N_2

5.203 g of Ca on reaction forms
(148)/(120)* 5.203 g of
Ca_3N_2

Mass of
Ca_3N_2 formed = 6.4170 g

User Trenki
by
7.0k points