48.5k views
1 vote
560g of silicon dioxide to molecules of silicon dioxide. SiO2?

1 Answer

5 votes

Given :

560 gram of silicon dioxide.

To Find :

Number of moles of silicon dioxide in 560 gram.

Solution :

We know, molecular mass silicon dioxide is 60 gram/mol.

So, number of moles of silicon dioxide in 560 gram is :


n = (560\ g)/(60\ g/mol)\\\\n = 9.33\ mol

Now, one mole of any compound contain
6.022* 10^(23)\ molecules.

So, number of molecules in 9.33 moles of silicon dioxide is :


M = 9.33* 6.022* 10^(23)\\\\M = 5.62* 10^(24)\ molecules

Hence, this is the required solution.

User Hless
by
7.2k points