menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A store sells 1/2 pound of beef for $1.50. If you are having a party and need 8 pounds for hamburgers, using the unit rate, how much would it cost?
asked
Jun 8, 2020
204k
views
5
votes
A store sells 1/2 pound of beef for $1.50. If you are having a party and need 8 pounds for hamburgers, using the unit rate, how much would it cost?
Mathematics
middle-school
NeilDurant
asked
by
NeilDurant
6.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
Answer:
Explanation:
Sanbornc
answered
Jun 10, 2020
by
Sanbornc
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
24
Explanation:
(1/2) * 16 = 8
$1.50*16 = 24
Pallavi Kalambe
answered
Jun 14, 2020
by
Pallavi Kalambe
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org