95.7k views
4 votes
9. Manny purchased a dozen of donuts for a total of $3.99, What is the unit price per donut?

a. $0.43 per donut
c. $0.33 per donut
b. $0.23 per donut
d. $0.31 per donut

2 Answers

3 votes
I think the answer is C
User Shakirthow
by
7.9k points
5 votes

Answer:

c. $0.33 per donut

Explanation:

dozen = 12 donuts

12 = 3.99


(3.99)/(12) =(x)/(1)

3.99 × 1 = 12 · x

3.99 = 12x

3.99 ÷ 12 = x

x = 0.3325 ≈ $0.33

User Sesi
by
8.1k points