149k views
0 votes
The profit a company earns every month depends of the amount of product sold, p, for $855 each and the amount spent in rent, utilities and other expenses, which always totals to $6,780. The CEO of the company earns 15% of this profit. How much does the CEO earn if the company sells 250 products in a month?

User Indybee
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

The answer is -

Income: p*855

Expenses: 6780

Profit = Income - expenses = 855p - 6780 = 855*250 - 6780 = 213750 - 6780 = 206970

CEO's earn = 15% * 206970 = 0.15*206970 = 31,045.5

hope this helps

User Jarib
by
6.6k points