86.4k views
0 votes
8. Ana bought a package of two DVDs for

$12.00. What is the unit price per DVD?
A $2.00
B $6.00
C $10.00

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

If 2 dvd’s cost $12, you take the total of $12 and divide by 2. Each dvd costs $6

User Ericcco
by
4.9k points