Answer:
B) 0.5p + 6 = 8.50
Explanation:
If bananas cost $0.50 per pound, you would have to multiply that by how many pounds Meyer bought, or p. When you found how many bananas Meyer bought, you would have to add the money for the frozen pizza ($6) That will give you a total of $8.50.
Answer:
5 pounds
Explanation:
First, we need to find the value of 0.5p so our equation is:
8.5 - 6 = 2.5
Then we need to find the value of p in that 2.5, so our equation is:
2.5 รท 0.5 = 5
So Meyer bought 5 pounds of bananas