139k views
4 votes
A 13 ounce package of pistachios costs $5.99 find the unit rate​

User Rob Lao
by
5.9k points

1 Answer

7 votes

Answer:

about 0.46 cents per ounce

Explanation:

5.99 divided by 13 gives you a long decimal and you round to 0.46

User Vadim Yelagin
by
6.1k points