139k views
4 votes
A 13 ounce package of pistachios costs $5.99 find the unit rate​

User Rob Lao
by
7.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

about 0.46 cents per ounce

Explanation:

5.99 divided by 13 gives you a long decimal and you round to 0.46

User Vadim Yelagin
by
8.1k points

Related questions

asked Oct 22, 2024 66.6k views
Noemie asked Oct 22, 2024
by Noemie
8.1k points
1 answer
0 votes
66.6k views
2 answers
2 votes
68.7k views
1 answer
1 vote
51.3k views