221k views
1 vote
2. The school store ran out of notebooks.

It placed an order for 100 notebooks.
Each notebook costs $3.75. How much
did the order of notebooks cost the
store?

User Jno
by
7.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$375.00

Explanation:

3.75 * 100=375 each notebook was 3.75 times 100 notebooks bought

3.75

100

____

375.00

User Kapcash
by
6.9k points