Answer:
78.64 feet
Explanation:
Refer the attached figure
Height of the tall building = AC
The angle of depression from the top of one building to the foot of a building across the street is 53°. i.e.∠ADC = 53°
The angle of depression to the top of the same building is 19°.i.e.∠AEB = 19°
Height of small building = ED
The two buildings are 80 feet apart i.e. CD =BE= 80 feet
In ΔABC





In ΔABE





AC - AB = BC
106.16-27.52=BC
78.64=BC
So, BC = ED = 78.64 feet
Hence the height of the shorter building is 78.64 feet