104k views
0 votes
James is selling candy at a local marketplace. He needs to earn at least $200 to break even. He has already earned $11.25. If the price of one pound of candy is $2.50, how many more pounds of candy, x, does he have to sell to break even?

User FazoM
by
6.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

75.5 pounds

Explanation:

He needs 200

He already has 11.25

He needs:

200 - 11.25 = $188.75 more

1 pound of candy costs 2.50, so x pounds would cost 2.50x

This would need to equal 188.75 (the amount he needs to break even). We can write an equation in x and solve:


2.50x=188.75\\x=(188.75)/(2.50)\\x=75.5

James needs 75.5 pounds more to break even

User TekuConcept
by
6.7k points