Answer:
the probability that the combined sample tests positive for anemia is ≈ 0,38.
Thus it is 38% likely that such a combined sample to test is positive.
Explanation:
The combined sample tests positive if at least one of the 8 women has anemia.
Let p be the probability that a women 65 years of age and older have anemia
Then p=0.1
The probability that one of the 8 women has anemia and others does not is:
p×
.
Since there are 8 combinations of this probability is possible, the probability that at least one of the 8 woman has anemia is:
8×p×
=8×0.1×
≈ 0,3826