189k views
4 votes
At Nick's Bakery, the cost to make homemade chocolate cake is $3 per cake. As a result of selling three cakes, Nick experiences a producer surplus in the amount of $19.50. Nick must be selling his cakes for

a. $6.50 each.
b. $7.50 each.
c. $9.50 each.
d. $10.50 each.

1 Answer

5 votes

Answer:

c. $9.50 each.

Step-by-step explanation:

For computing the selling price, first we have to compute the total price of three cakes which is shown below:

The sale value of three cakes would be

= $3 per cake × 3 cakes

= $9

And, the producer surplus is $19.50

So, the total price of cake equals to

= $9 + $19.50

= $28.50

And, the number of cake is 3

So, the selling price would be

= $28.50 ÷ 3 cakes

= $9.50 each

User OutOnAWeekend
by
7.0k points