63.9k views
2 votes
Zack is purchasing a bag of apples. The cost of apples is proportional to the weight of the apples in pounds as shown on the graph.

Which statements are true about the cost of the apples?

Select each correct answer.


4 lb of apples will cost Zack $10.

10 lb of apples will cost Zack t $4.

1 lb of apples will cost Zack $2.50.

2.5 lb of apples will cost Zack $1.
Graph titled Cost of Apples. The vertical axis is labeled weight in pounds. The horizontal axis is labeled cost in dollars. The horizontal x axis ranges from 0 to 10 in increments of 0.5. The vertical y axis ranges from 0 to 10 in increments of 0.5. A line passes through the origin and the points begin ordered pair 1 comma 2.50 end ordered pair and begin ordered pair 4 comma 10 end ordered pair.

User Danziger
by
4.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

10 lb of apples will cost Zack $4.

1 lb of apples will cost Zack $2.50.

Explanation:

User Falsoon
by
5.4k points
4 votes

Answer:

Below are selected answers which are correct

10 lb of apples will cost Zack $4.

1 lb of apples will cost Zack $2.50.

Explanation:

Given:

Graph titled is Cost of Apples.

The cost of apples is proportional to the weight of the apples in pounds as shown on the graph.

Here the horizontal axis
x is labelled in cost in dollars.

And vertical axis
y is labelled weight in pounds,

Both axis range are from (0-10) with and increment of 0.5

The points given are (1,2.5) and (4,10),

from above points we get can say the equation will become;


y=2.5x

when x = 1 y= 2.5 and when x=4 y = 10.

Hence we can say that,

10 lb of apples will cost Zack $4.

1 lb of apples will cost Zack $2.50.

User Wolfgangwalther
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.