21.8k views
5 votes
How many moles are in 15 grams of Cr2(CO3)3 ?

User Anyone
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

There are 0.0528 moles of Chromium Carbonate (III) in 15 grams. See the explanation below, please.

Step-by-step explanation:

We calculate the weight of 1 mol of compound having the atomic weights of each element.

Weight Cr = 51, 9961 g Weight 0 = 15, 999 Weight C =12, 0107

Weight of 1 mol of Cr2 (C03)3 =51, 9961 x2 + 3 x (12, 0107 + 15, 999x 3)=

284, 0342 g

284, 0342 g -----1 mol of Cr2 (C03)3

15 g -----X = (15g x 1 mol)/284, 0342 g = 0, 0528 mol

User BnJ
by
7.2k points