172k views
0 votes
the price of 3 apples at the quick market is $1.44. the price of 5 of the same apples at Walmart is $2.50. which is better​

User BWG
by
5.6k points

2 Answers

7 votes

Answer:

quick market

Explanation:

User Kohloth
by
4.6k points
4 votes

Answer:

Quick Market

Explanation:

Find the price of one apple in both cases. To do this divide the price by number of apples

Quick market:

1.44 / 3 = 0.48 per apple

Walmart:

2.50 / 5 = 0.5 per apple

The price for apples is cheaper at quick market

User Arnaud Denoyelle
by
5.5k points