14.6k views
3 votes
I need another explanation this is the last one guys thanks

I need another explanation this is the last one guys thanks-example-1
User Kiksen
by
4.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The answer is: Store A is .41 cents per bagel and store B is .45 cents per bagel.

Explanation:

Get the dollars per bagel for each store.

Store A is 5 bagels for $2.05.

2.05/5 = .41 cents per bagel.

Store B is 3 bagels for $1.35.

1.35/3 = .45

So store A is the least expensive one.

Hope this Helps! Have an Awesome Day!! (-:

User Rosangel
by
4.8k points