187k views
0 votes
If a rock sample has a mass of 2.7g and a volume of 1.1cm^3 what type of rock is it

User Codure
by
7.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

The rock is heavier than water and when put into water it will sink.

Step-by-step explanation:

Given data:

Mass of rock = 2.7 g

Volume = 1.1 cm³

Type of rock = ?

Solution:

From given data we can calculate the density of rock.

If the density of rock is higher than the density of water it means the rock is heavier than water.

Density:

Density is equal to the mass of substance divided by its volume.

Units:

SI unit of density is Kg/m3.

Other units are given below,

g/cm3, g/mL , kg/L

Formula:

D=m/v

D= density

m=mass

V=volume

Symbol:

The symbol used for density is called rho. It is represented by ρ. However letter D can also be used to represent the density.

d = m/v

d = 2.7 g/ 1.1 cm³

d = 2.5 g/cm³

density of water is 1 g/cm³. The rock is heavier than water and when put into water it will sink.

User Karl D
by
7.1k points
5 votes

Answer: Limestone or Rheolyte

Step-by-step explanation:

The density of the given rock sample = mass of the sample/ volume of the sample

= 2.7/1.1 g/cm3

=2.5 g/cm3

From text: Alden, Andrew. "Densities of Common Rocks and Minerals." ThoughtCo, Jan. 23, 2020, thoughtco.com/densities-of-common-rocks-and-minerals-1439119.

Limestone has density range 2.3 - 2.7 (g/cm3)

Rheolyte has density range 2.4 - 2.6 (g/cm3)

The average density of each rock is 2.5 (g/cm3)

Therefore, base on density, the rock sample could be Limestone or Rheolyte

User Nickjb
by
7.3k points