224k views
4 votes
A bakery offers a sale price of $2.70 for 4 muffins. What is the price per dozen

User Kevyn
by
6.3k points

2 Answers

0 votes

Answer: $8.10

Explanation:

If $2.70 goes for 4 muffins and 12 muffins makes one dozen.

12/4 = 3

Hence we have 3 of 4 muffins in a dozen. So therefore the cost for a dozen of muffins would be...

3 X $2.7 = $8.10

4 votes

Answer: $8.1

Explanation:

4 muffins cost $2.70

1 muffin will cos $2.70/4

since 12 make a dozen

a dozen muffin cost $2.70/4 X 12

= $ 8.10

User Geoffrey Bachelet
by
6.2k points