menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4 liter bottle of Shout laundry detergent cost $7.99. A 6.5 liter bottle of Sun detergent cost $16.99. Which unit rate is lower?
asked
Jul 8, 2020
1.3k
views
3
votes
A 4 liter bottle of Shout laundry detergent cost $7.99. A 6.5 liter bottle of Sun detergent cost $16.99. Which unit rate is lower?
Mathematics
middle-school
Dykam
asked
by
Dykam
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
4 liter detergent
Explanation:
7.99/4=1.9975
16.99/6.5=2.6138
Edison Augusthy
answered
Jul 12, 2020
by
Edison Augusthy
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Other Questions
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Find the quotient of 3,078 ÷ 27. A) 104 B) 109 C) 114 D) 119
Can someone help me with 5??? ASAP?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org