Answer:
It is more convenient to continue the process.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
If the T-bone steaks are sold as initially cut, the company figures that a 1-pound T-bone steak would yield the following profit: Selling price ($2.40 per pound) $ 2.40
Less joint costs incurred up to the split-off point where T-bone steak can be identified as a separate product 1.35
Profit per pound $ 1.05.
A T-bone steak provides the filet mignon and cutting the other side provides the New York cut. One 16-ounce T-bone steak cut in this way will yield one 6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut; the remaining ounces are waste. It costs $0.20 to further process one T-bone steak into the filet mignon and New York cuts. The filet mignon can be sold for $3.60 per pound, and the New York cut can be sold for $3.60 per pound.
Total ounces= 14
Filet= 6/14= 0.43
Ney York= 0.57
Filet mignon:
6 ounces= 0.375 pounds
Selling price= 3.6*0.375= 1.35
Further process= 0.20*0.43= 0.086
Selling price= 1.35
Joint costs= 1.35*0.43= 0.58
Further process= 0.086
Gross profit= 0.68
New York:
8 ounce= 0.5 pounds
Selling price= 3.60*0.5=1.8
Further process= 0.20*0.57= 0.114
Selling price= 1.8
Joint costs= 1.35*0.57= 0.77
Further process= 0.114
Gross profit= 0.916
Profit:
T-bone= 1.05
Filet= 0.68
New York= 0.916
Total further process= 1.596