153k views
3 votes
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will produce an estimated 110000 units over its useful life. Estimated salvage value at the end of its useful life is $3600. What is the depreciation cost per unit?

User Arunprabhu
by
5.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Step-by-step explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

User Kingasmk
by
5.4k points