Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Step-by-step explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34