51.7k views
2 votes
Ivanna bought 15 pounds of sugar for $7. How many dollars did she pay per pound of sugar?

User Cfpete
by
7.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.47

Explanation:

divide $7 by 15 pounds to figure out how much 1 pound cost

User Srinu
by
8.2k points
2 votes

Answer: $0.47 per pound of sugar

Step-by-step explanation: 7/15=0.46666666667

User Uclajatt
by
7.5k points