Answer:
0, $12.40, $24.79, $37.19, $49.58
0 ≤ f(g) ≤ 49.58
Explanation:
The cost of fill up gas, f(g) as a function of number of gallons of gas needed (g) is given by f(g) = 2.479g ........(1)
So, f(0) = $0
f(5) = 2.479 × 5 = $12.40
f(10) = 2.479 × 10 = $24.79
f(15) = 2.479 × 15 = $37.19
and f(20) = 2.479 × 20 = $49.58
And the practical range of this function is 0 ≤ f(g) ≤ 49.58
Therefore, option D is correct. (Answer)